Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų politika.
Sutinku

Lietuviškos duonos Manifestas

2017 m. rugpjūčio 18 d., Rumšiškės

Iniciatyvos „Lietuvoje užauginta duona“ manifestas

Lietuva nuo seno visame pasaulyje garsėja ruginės duonos gamybos tradicijomis. Lietuvišką ruginę duoną mielai vartoja ne tik šalies gyventojai. Ją pamėgo ir užsieniečiai – lietuviškos duonos eksporto apimtys stabiliai auga kiekvienais metais.

Vis dėlto lietuviška ruginė duona šiandien dažnai būna ne iki galo „lietuviška“. Per pastarąjį dešimtmetį šalyje auginamų pasėlių kiekis sumažėjo tris kartus, o kai kuriais metais maždaug trečdalis duonos gamybai naudojamų miltų yra importuojami iš užsienio.

Siekdami pakeisti esamą situaciją, didžiausia duonos gamintoja Lietuvoje UAB „Vilniaus duona“, šiemet švenčianti 136-ąją veiklos sukaktį, kartu su Žemės ūkio ministerija, miltų gamintoja „Malsena“ bei Lietuvos ūkininkais skelbia ilgalaikę iniciatyvą „Lietuvoje užauginta duona“.

Jos tikslas – siekti, kad ruginiai duonos gaminiai būtų kepami naudojant tik Lietuvoje užaugintų rugių miltus ir taip palaikyti šalies ūkininkus bei populiarinti tradicinius lietuviškus ruginius duonos gaminius, užtikrinti, kad ruginiai gaminiai būtų kepami tik iš švarių ir kokybiškų ruginių miltų, sukuriant sklandžiai veikiantį atsekamumo ir kontrolės mechanizmą.

Pasirašydami šį manifestą projekto iniciatoriai įsipareigoja:

  • „Vilniaus duona“ nuo 2017 m. rugsėjo visus Lietuvoje gaminamus ruginius duonos gaminius keps tik iš 100 proc. lietuviškų ruginių miltų.
  • „Malsena“ supirks iš projekte dalyvaujančių Lietuvos ūkininkų jų užaugintą rugių derlių. Tikima, kad projektui besivystant tai paskatins ūkininkus toliau didinti lietuviškų rugių pasėlių plotus ir kurti naujas darbo vietas.
  • Projektui besivystant ir didėjant auginamų rugių plotams, sudaryti sąlygas senųjų, nebekultivuojamų lietuviškų rugių rūšių, iš kurių ir buvo senovėje gaminama tradicinė ruginė duona, atgaivinimui.
  • Šviesti vartotojus apie lietuvišką ruginę duoną, jos kilmę bei naudą. Vykdyti socialinę atsakomybę ir demonstruoti solidarumą, skatinant piliečių patriotiškumą ir pasididžiavimą Lietuvos kulinariniu paveldu.

Iniciatyva „Lietuvoje užauginta duona“ startuoja šių metų rugpjūčio mėnesį. Nuo 2017 m. rugsėjo visi „Vilniaus duonos“ Lietuvoje kepami ruginiai gaminiai bus gaminami iš 100 proc. lietuviškų ruginių miltų. Pasirašydamos šį manifestą visos šalys įsipareigoja kartu siekti jame nurodytų tikslų bei skirti deramą dėmesį jų įgyvendinimo kontrolei.